Zmrzlinový kužeľ vymyslel Sýrčan
A tak poďte s nami, so žiakmi 6. A a 6. B, nazrieť do ďalších priestorových tajov matematiky. Veď čo lepšie charakterizuje kužeľ, ako vyše sto rokov používaný zmrzlinový kornútok. Mimochodom, aby sme sa trošku na našej školskej stránke aj vzdelávali i v gastronomických odvetviach, asi neviete, že prvý zmrzlinový kornútok bol vytvorený v USA už v roku 1904 sýrskym prisťahovalcom Ernestom Hamwim. Práve on vyrábal zmrzlinu i torty. Jedného dňa došli zmrzlinárovi v stánku vedľa misky, ktoré používal na zmrzlinu. Ernest dostal spásonosnú myšlienku. Zroloval tortové oblátky, nechal ich vychladnúť a ponúkol ich ako pomoc zmrzlinárovi. Jeho patent sa okamžite ujal a zmenil spôsob konzumovania lahodnej zmrzlinovej pochúťky od základov. Náhoda mu priniesla zápis do histórie, patent a slušný obnos peňazí. Ale vráťme sa k matematike. Teda vlastne k zmrzline uloženej do kužeľa (kornútka).
Zmrzlinové kornútky na všetky spôsoby
My sme síce slušný obnos peňazí za takýto objav nedostali, ale zato sme si osvojili nový matematický pojem. Kužeľ. Vieme ako vyzerá jeho plášť, vieme, že chutná zmrzlina tvorí časť jeho objemu. A teraz už len napodobniť vynálezcu kornútka Ernesta Hamwiho. Myslím, že Sýrčan by šiestakov pochválil za ich nápaditosť, presnosť a fantáziu. Tej sa hranice tentokrát naozaj nekládli. V ich rukách vznikla futbalová, kozmická, kúzelnícka, oslavová, pirátska zmrzlina a v jednej som takmer zapichnutý do zmrzlinovej guľky v kornútku zamrzol J. Veď, v našej fotogalérii posúdite napokon sami. Myslím, že šiestaci by slávili úspech so svojimi kužeľovitými kornútkami u Američanov už aj na začiatku 20. storočia.
A kým sa dostaneme do vyšších ročníkov, kde sa budeme bližšie zaoberať objemom a povrchom kužeľa, aspoň si poriadne zamlsáme. Len pozor na hrdlá. J
Sme na sklonku školského roka 2020 - 2021. Prázdniny sú pred nami, zmrzlina dojedená, a tak už treba vysloviť iba jedno prianie. Perfektné prázdniny plné Slniečka a úsmevov a v septembri opäť s úsmevom a elánom do školy. Čakať na Vás budú nové matematické objavy a púť za vedeckými objavmi. Opatrujte sa a dávajte na seba pozor, aby sme mohli zdolávať spoločne nové nástrahy kráľovnej vied - matematiky. Tie budú opäť o niečo náročnejšie.
Prajem pekné prázdniny.
Martin Šimovec,
váš matematikár