Základná škola, Ulica kpt. Nálepku 855, Nové Mesto nad Váhom príjme na zastupovanie počas rodičovskej dovolenky učiteľa s aprobáciou slovenský jazyk, hudobná výchova s nástupom od 1.11.2017 do 30.6.2018 na týždenný pracovný úväzok v rozsahu 15 hodín. Žiadosť o prijatie do PP spolu so životopisom zasielajte do 25.10. 2017 na adresu školy alebo e-mailom na adresu zsnalnmnv@gmail.com. Vybraných uchádzačov budeme kontaktovať.
5. október - Svetový deň učiteľov
Každoročne pri príležitosti Svetového dňa učiteľov primátor mesta oceňuje vybraných pedagógov novomestských základných a stredných škôl. Z našej školy bola tento rok ocenená pani učiteľka RNDr. Renáta Hlavatá.
Vo svojej práci dosahuje mimoriadne dobré výsledky. Každoročne pomáha pri organizovaní OK žiackej
súťaže Pytagoriáda. Dôsledne pripravuje svojich žiakov na T 5 a T 9. Je cieľavedomá, spoľahlivá, tvorívá,
ústretová, zodpovedná. Svoj kladný vzťah k deťom prenáša do vyučovacieho procesu a vštepuje žiakom
kladné morálne vlastnosti, formuje dobré žiacke kolektívy.
Slávnosť sa konala 5. októbra 2017 v galérii ZUŠ Juraja Kréna. Pani učiteľke srdečne gratulujeme.
Dopravné ihrisko
Do galérie Dopravné ihrisko boli pridané fotografie.
Finančná gramostnosť
Do galérie Finančná gramostnosť boli pridané fotografie.
Informácia Úradu pre deti
Komisárka pre deti Ing. Viera Tomanová, PhD. zabezpečuje prostredníctvom seba, ale aj zamestnancov úradu dodržiavanie práv dieťaťa na Slovensku. Je pripravená komunikovať s deťmi o živote, ale aj o problémoch, ktoré ich trápia. Ak si zvolíte cestu komunikácie s komisárkou pre deti, máte niekoľko možností ako sa na ňu obrátiť:
- osobne na Úrade komisára pre deti, Odborárske námestie 3, 811 07 Bratislava
- elektronicky: e-mail: info@komisarpredeti.sk
- poslaním informácie na lístku, ktorý označíte menom Viera Tomanová alebo komisárka pre deti. Pošta prijíma informácie (odkazy) pre komisárku pre deti bezplatne a to aj bez vloženia do obálky. Postačuje, keď sú informácie označené menom alebo funkciou.
Teatime4science
Do galérie Teatime4science boli pridané fotografie.
Globálna štúdia Teatime4science
V rámci globálnej štúdie Teatime4science zapojil Ústav krajinnej ekológie SAV do dekompozičného experimentu žiakov našej školy.
Vo vedeckom výskume sa dekompozícia zisťuje použitím vrecúšok z nylonovej sieťoviny, obsahujúcich rastlinný materiál. Vrecúška sú zvážené a zakopávajú sa do pôdy, po dlhšej dobe sa vykopávajú a opäť vážia. Strata na váhe predstavuje materiál, ktorý sa rozložil. Vedecká hodnota novej metódy už bola potvrdená a pokusy prebiehajú v súčasnej dobe v rôznych štátoch po celom svete.Žiaci VIII. A triedy pokračujú v práci na projekte. Dňa 5.9.2017 vykopali čajové vrecúška, ktoré po vysušení odvážia a dňa 8.9.2017 zistené hodnoty vložia na stránku projektu (www.teatime4science.org), ktorá poskytuje všetky informácie o experimente.
Reportáž o vyberaní čajov natočila regionálna televízia Pohoda a môžete si ju pozrieť v regionálnom spravodajstve. O našej aktivite sa tiež dočítate na stránke Ústavu krajinnej ekológie SAV.
RNDr. Oľga Malíková
Vážení rodičia, milí žiaci,
veríme, že si ešte naplno užívate posledné dni prázdnin. My už v škole pripravujeme všetko na Váš príchod a veľmi sa na Vás tešíme. Školská brána sa pre Vás otvorí v pondelok, 4.9.2017 o 8.00. Všetci sa zídeme vo svojich triedach. Slávnostné zahájenie školského roku 2017/2018 pre našich najmenších, prváčikov, bude v školskej jedálni, kde na Vás už budú netrpezlivo čakať Vaše prvácke pani učiteľky. Novoprijatí a preradení žiaci nájdu zaradenie do tried na informačnej tabuli vo vestibule školy.
Z Višňového na Čachtický hrad
Do galérie Z Višňového na Čachtický hrad boli pridané fotografie, ktoré dokumentujú školský výlet V. B s triednou učiteľkou Mgr. Zuzanou Šimovičovou.
Patrik u prezidenta
Žiaci našej školy sa už po druhýkrát úspešne zapojili do projektu organizovaného Radou pre práva dieťaťa pod názvom Práva detí očami detí. Prostredníctvom literárnych prác sa mohli vyjadriť k zásadným témam v 3 okruhoch : 1. Keby som bol prezidentom sveta, 2. Kto mlčí, keď sa deje zlo, stáva sa spolupáchateľom zla, 3. Mama, otec- o čo ich deti? Spomedzi 1500 príspevkov bol vybraný aj príspevok Patrika Krajčovica, ktorý si prevzal ocenenie na Smolenickom zámku a následne bol pozvaný do Prezidentského paláca v Bratislave, kde sa osobne stretol s prezidentom SR Andrejom Kiskom.
Prechádzky minulosťou, regionálna súťaž
Žiaci 9. ročníka Emília Jeřalová, Matej Malíček a Alexandra Krupová sa úspešne zapojili do regionálnej súťaže Prechádzky minulosťou zameranej na známe i menej známe osobnosti nášho regiónu. Alexandra Krupová získala v tejto súťaži 3. miesto.
Prečítajte si súťažný príspevok:
ANIČKA JURKOVIČOVÁ – AKO JU VNÍMAM JA
Anička, Anna, je meno hebrejského pôvodu, ktoré v preklade znamená milosť, milá, milostná. A presne tak si Aničku Jurkovičovú predstavujem - ako ženu s dobrým vystupovaním, pôsobiacu, že vlastní skrytú múdrosť. Ako ženu s vlastným názorom, presvedčivú, túžiacu po vzdelaní, láske, aktívnom živote, ženu, ktorá jednoznačne predbehla dobu, v ktorej žila. Dá sa povedať, že väčšina ľudí Aničku Jurkovičovú, rodáčku z Nového Mesta nad Váhom, primárne vníma prostredníctvom všeobecne známeho a zaužívaného označenia ako prvú slovenskú herečku a samozrejme, čo je pri hodnotení jej prínosu do národného a politického hnutia Slovákov v 19. storočí nemenej dôležité, ako vernú a oddanú manželku jedného z najvýznamnejších a najbližších spolupracovníkov Ľudovíta Štúra - Jozefa Miloslava Hurbana. To, že dokázala tomuto obdivuhodnému človeku vytvoriť láskyplné zázemie a tvorivé prostredie potrebné pre aktívnu realizáciu jeho rôznorodých plánov, je nepopierateľný fakt. Ako ju však vnímam ja? S odstupom mnohých desaťročí, keď si jej pamiatku každoročne pripomíname v rodnom meste festivalom ochotníckych divadiel a príležitostne spomíname na vyučovaní počas výkladu národných a regionálnych dejín, je pre mňa prekvapivo ľahké sprítomniť si ju ako žijúcu osobnosť plnú snov a ambícií, mladé dievča žijúce v hektickej dobe. Veď paralel medzi svetom minulosti a prítomnosti by sa dalo nájsť hneď niekoľko. Ľudia sa ustavične sťažujú ako sa doba rýchlo mení, isté princípy a zákonitosti dejín sú však konštantné, sú len odeté do nového, modernejšieho šatu. Aničku Jurkovičovú vnímam ako ženu príliš emancipovanú na devätnáste storočie, ženu, ktorá sa nebála rizika, že ju jej okolie nepochopí a odmietne. Svojou odvahou pustiť sa po nevyšliapanej cestičke, ísť si za svojím snom, je pre mňa jednoznačne vzorom. A možno práve o to išlo aj jej samej. Byť vzorom pre ostatné ženy, žijúce v tej pohnutej dobe. Veď slovenské ženy nemusia byť len pokornými manželkami, milujúcimi matkami, ale môžu sa stať aj bojovníčkami za prirodzené ľudské a občianske práva slovenského národa, využívajúc zbraň kultivovanosti a kultúrnosti v nerovnom zápase s politickými ambíciami mocných. Je pravda, že človeka zásadným spôsobom formuje rodina a prostredie, v ktorom vyrastá, ako aj kultúra a doba, v ktorej žije. To všetko môže pôsobiť nielen ako pozitívna motivácia, ale v istých aspektoch i ako brzda. Treba sa pokúsiť pochopiť, v čom spočíva rovnováha. A Anička ten správny pomer medzi láskou k umeniu a vzdelanosti a láskou k rodine a národu, z ktorého vzišla, jednoznačne našla.
Alexandra Krupová, IX.C
Exkurzia - Osvienčim
Do galérie Exkurzia - Osvienčim boli pridané fotografie.
Exkurzia do Osvienčimu
Dňa 12.6.2017 sme sa vybrali so žiakmi 9. ročníka na exkurziu do Poľska. Mali sme možnosť kráčať po miestach osvienčimského koncentračného tábora, ktorý sa zapísal do pamäti mnohých generácií ako miesto obrovského ľudského utrpenia. Naša cesta pokračovala do nádherného historického kráľovského mesta Krakow. Videli sme krásu Wawelu. Aj po návrate domov v nás nadlho zostanú hlboké dojmy a pekné zážitky.
Mgr. Zuzana Skrúcaná