„Knihy sú bránou do sveta poznania.“
Týmto výrokom sa určite riadil aj Matej Hrebenda Hačavský, na počesť ktorého už od roku 1955 považujeme marec za mesiac venovaný knihám. Hrebendu postihol neľahký osud. Už od raného detstva mu slabol zrak a ešte predtým, než dospel, úplne oslepol. Celým jeho životom ho však sprevádzala nehynúca láska ku knihám, ktorej sa nedokázal vzdať, hoci si žiadnu z nich nedokázal prečítať. Vďaka nim však vzdelával, šíril kultúru a osvetu o význame kníh a národnej identite. Svojou snahou výrazne prispel k budovaniu a rozširovaniu knižníc.
Okrem svojho primárneho poslania pomáhať deťom, ktoré sa ocitli v náročnej situácii, sa Linka detskej istoty snaží podporiť psychickú pohodu detí i krásnym projektom s názvom Čítajme si...
Tento rok sa i naša škola zapojila do tohto celoslovenského čitateľského maratónu. Každá z 27 tried v priebehu týždňa od 18.3. – 22.3. venovala vyučovaciu hodinu čítaniu knihy zo školskej knižnice. Mladšie deti čítali príbehy bodkovaných dvojičiek Danky a Janky alebo príbeh malého vlka s veľkým srdcom, či si osladili deň medovými príbehmi. Starší žiaci čítali povesti o hradoch v našom okolí i detektívny príbeh Traja pátrači. Nevynechali ani fantastickú literatúru a s Percy Jacksonom bojovali o táborovú vlajku. Naši ôsmaci a deviataci sa zase „popod fúz“ usmievali na peripetiách Adriana Mola. Verím, že vybrané knihy žiakov oslovili, prečítajú si ich celé a stanú sa pravidelnými návštevníkmi našej školskej knižnice, kde si určite každý žiak nájde knihu, ktorá dokáže obohatiť jeho svet a rozšíriť jeho obzory.
Za nás učiteľov som vďačná za tento projekt Linky detskej istoty. Určite sa všetci zhodneme na tom, že v knihách nájdu deti nielen informácie, ktoré potrebujú pri svojom vzdelávaní. Vďaka čítaniu kníh sa z nich stanú ľudia, ktorí svojím správaním a múdrosťou naplnia odkaz Mateja Hrebendu.
Mgr. Martina Stutzová, Mgr. Michaela Janovická.