Od 1. 10. 2013 sa v školskej jedálni začína podávať mliečna desiata.
Novinky
Mliečna desiata
Projekt Trieda v akcii
Prváci a Argentína
Dňa 10. 09. 2013 mali prváci našej školy o niečo pestrejší deň. Pri príležitosti Dňa materských centier spolu so svojimi pani učiteľkami prijali pozvanie do Materského centra Bambi v Novom Meste nad Váhom, kde ich čakal bohatý edukačný a športový program v argentínskom duchu. Pod vedením p.Fraňovej a p.Tupej absolvovali tvorivé dielne, vedomostné súťaže o Argentíne, športové aktivity či tanečné kreácie. Každý si prišiel na svoje. Naši najmenší žiaci odchádzali s rozžiarenými tváričkami, plní zážitkov, darčekov a samozrejme aj vedomostí.
V. Brezulová a J. Guričanová
Do galérie Prváci a Argentína boli pridané fotografie.
Záujmové krúžky
Milí žiaci, vážení rodičia,
v školskom roku 2013-2014 budú v našej škole pracovať záujmové krúžky. Pre prácu v krúžku môže žiak využiť vzdelávací poukaz, ktorý bude vydaný do 10. 9. a vedúcemu krúžku ho treba odovzdať do 21. septembra 2013. Žiaci majú absolvovať minimálne 60 hodín počas roka, spravidla jeden až dvakrát v týždni. Neúčasť žiaka musí byť ospravedlnená.
Dr. Marta Viteková, riaditeľka školyČís.
Názov krúžku
vedúci
1
Turistický
Mgr. Skrúcaná, T. Zajoncová
2
Bedmintonový pre 2.-4
Mgr. Poláková
3
Futbalový pre 1.-3.
Mgr. Čačík
4
Pohybové hry pre 2-4.
Mgr. Poláková
5
Pohybovo-gymnastický1.-2.
Mgr. Sokolová
6
Pohybovo-gymnastický3.-4
Mgr. Klčovská
7
Loptové hry pre 3.-4
Mgr. Majerníková
8
Papierové pletenie pre 3. -5.
Mgr. Dudová
9
Tvorivé modelovanie 3.-4.
Mgr. Margetínová
10
Šachový pre 2.-6
Ing. Tupý
11
Bedmintonový pre 5.-9.
Mgr. Matušovičová
12
Futbalo-florbalový pre 5.-7.
Mgr. Less
13
Vybíjaná dievčatá – pre 5.-7
Mgr. Less
14
Športové hry pre 7.- 9
Mgr. Čačík
15
Florbalový pre 7.-9.
Mgr. Čačík
16
Matematický pre 9. roč
RNDr. Malíková
17
Zaujímavá chémia pre 7.- 9.
RNDr. Malíková
18
Počítačovo-fotografický 5.-6.
Mgr. Šimovec
19
Ekologický pre 5.-8.roč
Ing. Machajdíková
20
Počítačový pre 3.-6.
Mgr. Florišová
21
Mladý technik pre 5.-8.
Mgr. Valová Ľ.
22
Estetický krúžok pre 5. roč.
Mgr.Valová D.
23
Po stopách antiky pre 5.-9.
Mgr. Krupová
24
Krúžok mladých hudobníkov
Mgr. Klimentová
25
Anglický jazyk
Mgr. Slavová
26
English Theatre
PaedDr. Adamčíková
27
Cvičenia zo slov. jazyka 8.-9.
Mgr. Gužíková
Leto v Canterbury
Vďaka finančnému príspevku na Akciu Comenius – Ďalšie vzdelávanie pedagogických pracovníkov v rámci Programu celoživotného vzdelávania si mohli dvaja naši pedagogickí zamestnanci Viera Brezulová a Zdenka Margetínová splniť sen a vycestovať počas leta do krásneho historického mestečka Canterbury.
„Bol to pre nás neopakovateľný zážitok, mať možnosť počas dvoch prázdninových týždňov zažívať úžasné chvíle s kolegami z celého sveta na pôde renomovaných anglických škôl, ponoriť sa do prostredia anglickej kultúry a vymieňať si skúsenosti a zážitky s učiteľmi z celého sveta.
My sme absolvovali kurz METHODOLOGY AND LANGUAGE FOR PRIMARY TEACHERS s neopakovateľnou lektorkou Stefy Ballotto, ktorá nás zasvätila do tajov najnovších metód vo vyučovaní anglického jazyka, ozrejmila nám vyučovanie cez rôzne typy inteligencie, tiež ako využívať hudbu, umenie a príbehy na hodinách angličtiny. Dôraz kládla na osvojovanie si jazyka prostredníctvom štyroch jazykových zručností a dôležitosť rýmovačiek, básní na hodinách. Ukázala nám cviky na posilnenie mozgovej aktivity a využívanie relaxačných prvkov tak, aby žiaci mali z hodín anglického jazyka zážitok a nie stres . Ak by sa niekomu zdalo, že jedna lektorka je málo (nie že by nám nestačili jej bohaté odborné a pedagogické znalosti z univerzít a škôl, na ktorých pôsobila a nebolo ich málo), ale bola by škoda nevyužiť aj ďalšie možnosti vzdelávania sa v podobe poobedňajších alebo večerných seminárov s nenapodobiteľnými lektormi.
Videli sme aj kus z anglickej histórie, okrem samotného mestečka Canterbury, Londýna alebo slávneho Doverského hradu sme navštívili aj prímorské mestá Whisteble, Herni Bay. Počas ostatných dvoch týždňov sme toho zažili viac než dosť a už len veríme, že plní elánu a nasadenia začneme nový školský rok ako kreatívnejší a lepší pedagógovia.“
Vierka Brezulová a Zdenka Margetínová
Ak nejde angličtinár do Anglicka, príde Anglicko za ním
Ako dobre, že angličtinári majú možnosť byť v kontakte s dobrou angličtinou aj bez toho, aby opustili hranice svojej vlasti. Napríklad organizácia SOL – Sharing One Language – z anglického Devonu má svoje poslanie zakódované vo svojom názve: Zdieľame jeden jazyk. SOL totiž ponúka možnosť ponoriť sa do jazyka a jeho kultúry prostredníctvom letných kempov organizovaných v UK, ale aj v iných krajinách.
Tento rok sa po prvý raz uskutočnil takýto jazykový kemp na Slovensku – v Čadci. V dňoch od 16. do 24. júla 2013 sa v priestoroch bilingválneho anglického gymnázia J. M. Hurbana konal SOL Camp 4 English teachers. Skupina učiteľov z Českej republiky, Slovinska, Maďarska, Albánska, Chorvátska, Bulharska, Srbska a Slovenska prežila osem dní bohatých na komunikáciu v angličtine. Kathy, Mark a Frank, univerzitní učitelia – rodení Angličania – vyučujúci v Anglicku, Českej republike a Maďarsku, ponúkli bohatú škálu tém. Napríklad - spôsoby vyhodnocovania učiva na hodinách; ako nestratiť motiváciu, zredukovať stres a rozvíjať profesionalitu; ako si prispôsobiť učebnicu vlastným potrebám; multikulturalizmus na hodine; kritické myslenie…
Jeden večer bol spoznávací – každý účastník mohol predstaviť svoju krajinu pomocou nejakého suveníru, typického nápoja či jedla, knihy alebo propagačného materiálu. Stefka nám podarovala bulharský parfém z ruží, Zsuzsi ponúkla malé darčekové balenie levanduľového medu, dievčence z Balkánu ponúkali nápoje alebo sladkosti typické pre ich krajinu. Boli to prvé kontakty s kolegami ale aj ich krajinou a kultúrou. Dva ďalšie večery obohatili zaujímavé filmy, o ktorých sa na nasledujúci deň (niekedy zápalisto) diskutovalo. Nádherný bol večer s národnými piesňami. Vopred pripravené texty uľahčili spoločné spievanie po bulharsky, slovinsky, česky či srbsky.
Zaujímavou formou rozvíjania komunikácie bola práca v teréne – field work. Skupiny účastníkov robili v zvolenom teréne – v našom prípade išlo o Český a Poľský Tešín a Žilinu – prieskum v angličtine na vybranú tému. Potom ho zdokumentovali fotografiami, videom a vytvorili z neho záverečnú prezentáciu ako tip na vyučovaciu hodinu. Tu sa ukázala invencia i technická zručnosť mnohých účastníkov.
Pridanou hodnotou takýchto akcií bývajú nielen profesionálne, ale aj čisto ľudské kontakty a priateľstvá. Tie častokrát prekročia rámec podujatia a pretrvajú aj roky. Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie s angličtinou a anglickými priateľmi v Čadci 2014. See you soon, Dragana, Zsuzsi, Dunja, Laura, Stefka, Sandro, Bea, Kathy…
PaedDr. Mária Adamčíková
Školská jedáleň
Školská jedáleň bude v prevádzke od 3. 9. 2013.
Záujem o stravovanie treba nahlásiť 2. 9. triednym učiteľom.
Školský klub detí
Činnosť ŠKD začína 3. 9. 2013 od 6.00 hod. do 17.00 hod.
Nový školský rok
Slávnostné otvorenie školského roku 2013/2014
bude 2. 9. 2013 o 8.00 hod.
IX. C
Takto sme sa vzdelávali, cestovali a zabávali.
IX.C.swfTakíto sme boli…
(Rozlúčka deviatakov so školou)
„Aha, pozri, ako vyzeral…“ „No teda, Robo!“ „Nie!!“ – zakrýva si ďalší tvár pri pohľade na svoju fotografiu spred troch- štyroch rokov. Prezentácia podfarbená modernou hudbou beží ďalej a deviataci so záujmom, úsmevom i neskrývanou nehou v očiach listujú vo svojej nedávnej minulosti. Napriek sviežej mladosti už majú na čo spomínať. Ja tiež.
Z tichej Janky vyrástlo radostné, uragánové dievča. Krehká Katka a nežná Lenka sú už slečny, ktoré však nestratili svoju jemnú prirodzenosť. Bohuš v sebe objavil pred dvoma-troma rokmi hudobný poklad a dnes už sa teší na štúdium klavíra na konzervatóriu. ICT expert Domino práve bežiacou prezentáciou dokazuje svoje vysoké odborné kvality. Peťovia ešte presne nevedia, na čo sa v budúcnosti zamerajú, ale ich jasný úsudok a ťah za poznaním im raz určite ukáže správny smer. Hanka, Nika, Laura, Mirka i Erika sú obdivuhodné praktičky, ktoré sa nestratia v spleti ekonomických kalkulácií. A Robo? Pred nejakým časom hravý chalan. Teraz? Možno budúci manažér – výrečnosť mu nechýba. Ondrej má vo veciach jasno – už dnes je to spoľahlivý vynálezca a strojný vývojár. Nadaní poctivci Šimon i Ajo vyrástli z hravých chlapcov na múdro uvažujúcich mládencov, ktorí sa nemusia báť stredoškolského štúdia. Ani vodcovská Nika – aj ona dokáže ísť za svojím cieľom. Sú tu i budúci talentovaní výtvarníci – Denis (ten sa teda nezdal!) a Simonka, hoci tú možno ešte zláka pero. Uvidíme. Univerzálna a vo všetkom takmer stopercentná Ivanka má ešte štyri roky čas si premyslieť, či sa dá na letectvo, alebo medicínu, alebo… V Lenke sa skrýva psychológ – čo z nej nakoniec bude? Erik miluje futbalovú loptu a s Jožkom si to neraz rozdali na bedmintone. Dnes spolu smerujú na priemyslovku. Saška sa nikdy nedrala do popredia, skromne zostávala na svojom mieste. Teraz objavila svoju parketu – angličtinu a cudzie jazyka. Good luck, Sashka!
Sú to ešte deti, ktoré sa neostýchajú zababrať si prsty od parížskeho krému. Deti, ktoré prejavia radosť z darovanej drobnosti. Ale aj deti, ktoré napadne podeliť sa o zákusok s tetami upratovačkami či bývalými triednymi učiteľkami z prvého stupňa. Deti, ktoré odrazu zoberú riad a samy ho umyjú i vyutierajú.
Nie, nechcem podľahnúť sentimentu rozlúčkových chvíľ. Bolo by lacné povedať, že tých päť rokov bolo prechádzkou v ružovej záhrade. Nebolo. Koľkokrát sme si navzájom nerozumeli. Koľkokrát som po konfliktnom dni v škole zaspávala či budila sa s nepríjemným pocitom. Veľa ráz ma sklamali, neboli úprimní, zažila som i neúctu. Ale ja som tiež zlyhala – unáhlené úsudky, zvýšený hlas, podozrievanie, nepokoj v duši i na tvári… Ale o tomto je život a každé spolužitie. Obrusovanie hrán, prekonávanie treníc, strácanie i hľadanie dôvery a znovu kráčanie dopredu. A najmä – napriek všetkým rozdielom, odlišnostiam a sporom – hľadanie toho dobrého, pozitívneho, na ktorom sa dá stavať budúcnosť.
Deti, je vo vás veľa krásneho. Sami ste to na sebe navzájom videli i pomenovali. Rozvíjajte to dobré v sebe a svet sa posunie po špirále o kúsok vyššie.
M. A.
Noví žiaci v školskom roku 2013/2014
1. ročník: Ondrej Bartovič (I. B), Terézia Bartovičová (I. B)
2. ročník: Ivana Miklánková (II. C), Kopínec Daniel (II. B)
3. ročník: Nina Magálová (III. D), Hana Miklánková (III. D), Gabriela Rozvadská (III. D)
4. ročník: Sabina Matulajová (IV. A), Alžbeta Porubčanová (IV. C), Adam Pisca (IV. A), Juraj Kopínec (IV. C), Jana Barbora Šišková (IV. A)
5. ročník: Matej Bolech (V. B), Ján Vaško (V. B), Emma Pavelková (V. A)
6. ročník: Adam Benko (VI. C), Dominika Valachová (VI. C)
7. ročník: Iveta Malíčková (VII. B), Uhríková Marcela (VII. B)
Exkurzia v Národnej banke Slovenska
V rámci vzdelávania na tému Finančná gramotnosť žiaci deviateho ročníka dňa 20.6.2013 navštívili Národnú banku Slovenska v Bratislave. Absolvovali prednášku o činnosti Národnej banky a systéme fungovania bankového systému na Slovensku a v Európskej únii, prezreli si výstavu eurobankoviek a vývoj peňazí z histórického peňazí.
Ďalšou časťou exkurzie bola návšteva Európskeho informačného centra- Zastupiteľstva Európskej komisie na Slovensku. Zábavnou formou- formou kvízu si zopakovali svoje vedomosti o Európskej únii a oboznámili sa s činnosťou informačného centra a prezreli si priestory.
http://trojka.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=65
Deviataci sa hrali
Deviataci sa hrali.
Učenie hrou alebo hravé učenie sa dieťaťa vyjadruje, že hra je pre dieťa zábavou, ľahkým učením sa. Pritom vychádza z vedomostí o podstate, význame a dispozíciách rôznych druhov hier pre rozvoj osobnosti dieťaťa. Na hru nie je žiadne dieťa veľké, či má päť alebo pätnásť rokov.
Preto sa i naši deviataci hrali, hrali sa na fiktívne rodiny, ktoré prešli dvadsiatimi rokmi života a prekonali rôzne životné situácie, sporili, premýšľali nad rodinným rozpočtom, poisťovali, strácali i získavali peniaze. Hru Finančná sloboda zabezpečila finančná spoločnosť OVB Nové Mesto nad Váhom. Pod vedením zástupcov pána Romana Uhreckého a pani Bc. Renáty Černej si žiaci deviatych tried vyskúšali finančné situácie rodín. Vytvorili simulované prostredie, v ktorom mohli nadobúdať potrebné zručnosti súvisiace s financiami.Niektorí vyhrali, niektorí prehrali, postihli ich nepredvídané udalosti, prírodné katastrofy, chceli riešiť bytovú situáciu, narodili sa im deti a toto všetko si vyskúšali hrou vo fiktívnych rodinách.
http://trojka.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=64
Škola v prírode
Škola v prírode Vysoké Tatry – Tatranská Lesná
19. mája – 25. mája 2013
Žiaci III. C a IV.B pod vedením triednych učiteliek p. Majerníkovej a p. Sokolovej strávili nádherný týždeň v našich veľhorách.
Absolvovali turistické vychádzky, návštevu botanickej záhrady, múzeum TANAP, besedu s horskou službou, návštevu historického Kežmarku a AQUAPARK v Poprade.
Tieto zážitky pomohli žiakom vo vlastivednom a prírodovednom učive. Pobyt pomohol aj podporiť ich zdravie a telesnú zdatnosť.
Finančná gramotnosť
Žiaci 9.C sa zaoberali problematikou finančnej gramotnosti.
Do fotoalbumu bola pridaná nová galéria FINANČNÁ GRAMOTNOSŤ.
Úspešné Testovanie 9
Naši deviataci v marci prešli prvou "skúškou dospelosti" Testovaním 9 úspešne.
Priemerná percentuálna úspešnosť v matematike je 75%, čo znamená 14,93% nad celoslovenský priemer.
Priemerná percentuálna úspešnosť v slovenskom jazyku a literatúre je 74,30%, čo znamená 6,79% nad celoslovenský priemer.
Vedenie školy je s výsledkami testovania deviatakov spokojné. Zásluhu na týchto výsledkoch majú aj vyučujúce MAT Mgr.D.Rosinská, Mgr.R.Hlavatá, vyučujúce SJL Mgr.M.Klimentová, Mgr.D.Valová Vysledky_testovania9-2013.xls
Riaditeľstvo školy oznamuje
Základná škola, Ul.kpt.Nálepku 855 v Novom Meste nad Váhom prijme do pracovného pomeru hlavnú kuchárku do školskej jedálne s predpokladaným nástupom 2.9.2013.
Požiadavky – splnenie kvalifikačných predpokladov (vyučená v odbore kuchár), prax v kuchyni minimálne 2 roky, bezúhonnosť, zdravotná spôsobilosť, pozitívny prístup k práci, ochota a flexibilita.
Pracovný úväzok 100 %.
Žiadosť o prijatie do pracovného pomeru spolu s profesijným životopisom a dokladmi o vzdelaní zasielajte na adresu: Základná škola, Ul. kpt. Nálepku 855, 915 01 Nové Mesto nad Váhom alebo mailom na zsnalnmnv@gmail.com . Ďalšie informácie telefonicky na t.č. 032/7461811.
SUPERTRIEDA
Kolektív VII.B triedy pod vedením pani učiteľky Klimentovej sa zapojil do celoslovenského projektu SUPERTRIEDA. Žiaci pripravili zaujímavé hudobno-slovné predstavenie v znamení tohtoročnej témy - Moje mesto. Zachytili v ňom protiklady života vo veľkom a malom meste, ale predstavili aj bohatú históriu nášho mesta, ktoré v tomto roku oslavuje svoje 750. výročie. Skĺbili tak hudobné, tanečné a výtvarné nápady s dejepisnou a regionálnou zložkou. Dňa 6. mája 2013 sa zúčastnili krajského kola v Nitre, kde získali ocenenie za hudobné a kostýmové stvárnenie. So svojím programom sa žiakom novomestských škôl predstavia 18. júna 2013v rámci kvízovej súťaže o Novom Meste nad Váhom.
Svet očami skutočnosti a fantázie
Dňa 4. júna 2013 sme boli pozvaní do Uherského Brodu na vernisáž medzinárodnej výstavy detskej výtvarnej súťaže Svet očami skutočnosti a fantázie a literárnej súťaže Zelená planéta, kde boli vyhodnotené najlepšie práce. V kategórii žiakov ZŠ vo veku od 10 do 12 rokov získal III. miesto žiak V. A triedy Andrej Urbanec, ktorý svoju prácu pod názvom Karneval vytvoril na hodinách výtvarnej výchovy. V literárnej súťaži dosiahli veľký úspech žiačky VIII.A triedy - Pavlína Zámečníková s príspevkom Príchod jari sa umiestnila na 1. mieste a Lucia Kolníková s prácou Jeseň obsadila 3. miesto. Našim úspešným žiakom srdečne blahoželáme.( pozri fotoalbum )
Technická olympiáda
Dňa 15. mája 2013 sa v Bratislave na SOŠ Vranovská 4 uskutočnilo celoštátne kolo 3. ročníka Technickej olympiády, v ktorom sa žiaci IX.C triedy Dominik Fabian a Ondrej Skovajsa vo vyrovnanej súťaži umiestnili na peknom štvrtom mieste. Do celoštátneho kola sa dostali vďaka víťazstvu v obvodnom i krajskom kole pod vedením Mgr.Ľ. Valovej. Nadviazali tak na úspešnú reprezentáciu školy z minulých ročníkov, kedy sa naši žiaci prebojovali do krajského kola a úspešne reprezentovali náš okres. Aj v súťaži technických zručností každoročne získali popredné umiestnenia. V tomto roku celoslovenská súťaž pozostávala z dvoch častí, v prvej časti účastníci riešili teoretický test, v druhej časti dostali za úlohu vytvoriť výrobok - periskop. Kritériá hodnotenia : funkčnosť výrobku, ale aj presnosť vyrobených častí a celkový estetický dojem – zrazenie hrán, úprava plôch po reze, spôsob spájania a kvalita spojov. Výsledky práce našich žiakov potvrdzujú, že máme záujem o rozvíjanie technickej výchovy a praktických zručností žiakov napriek tomu, že súčasný trend preferuje zručnosti iného zamerania. Technická výchova by mala dostať u nás výraznejšiu podporu aj vďaka projektu Podpora profesijnej orientácie žiakov základnej školy na odborné vzdelávanie a prípravu prostredníctvom rozvoja polytechnickej výchovy zameranej na rozvoj pracovných zručností a práca s talentami, do ktorého je naša škola prihlásená. Jedným z kritérií pre výber škôl do tohto projektu sú aj vzdelávacie výsledky žiakov a úspešnosť v predmetových súťažiach technického a prírodovedného zamerania. ( pozri fotoalbum )