16.4.2014 sa v škole uskutočnil stolnotenisový turnaj pod záštitou Rodičovského združenia. Turnaj otvorila príhovorom pani riaditeľka PaedDr. Marta Viteková a riaditeľ turnaja Dipl.-Ing. Ľuboš Tupý. Hrali celkovo 4 kategórie.
Výsledky
Novinky
Stolný tenis
Šachový turnaj
Dňa 14.4.2014 sa naša škola zúčastnila regionálneho šachového turnaja družstiev žiakov v Dubnici nad Váhom. Súťažili mladší žiaci Lenka Margetinová, Erik Tupý, Tomáš Zenka (všetci 4.B) a Samuel Kuchta (3.C) pod vedením vedúceho družstva Ľuboša Tupého. Na turnaji sa stretli skutočne kvalitné družstvá a bolo tam vidieť množstvo šachových talentov. Naši súťažiaci, ktorí so šachom začali v tomto školskom roku, získali 8,5 boda a obsadili 5. miesto.
sutaz1.xls
Plavecká štafeta
Dňa 24. 4. 2014 sa naši žiaci zúčastnili plaveckej štafety na SOŠ, Bzinská ul. v Novom Meste n. V. o Pohár primátora mesta. Skončili sme na prvom mieste. Reprezentovali nás títo žiaci:
Mladší žiaci: P. Melocík, Z. Petkanič, M. Bolech, A. Mísař (V. B), 3. miesto. Mladšie žiačky: K. Snohová (III. A), M. Dobrodenková, P. Bačová, A. Krajňanská (VI. B), 1. miesto. Starší žiaci: T. Topolčány (VIII. C), A. Dostál, A. Stejskal (VIII. A), D. Dvorský (VIII. B), 1. miesto. Staršie žiačky: N. Dvorská (V. A), V. Ivanková (VII. A), A. Macejková (VIII. A), M. Topolčányová (VI. B), 1. miesto.
Mgr. Jana Matušovičová
Veľkonočné prázdniny
Od 17. apríla do 22. apríla 2014 budú veľkonočné prázdniny. Vyučovanie sa znova začne 23. apríla.
Geografická olympiáda
Okresné kolo 6.2.2014
- našu školu reprezentovalo 10 žiakov, na krajské kolo postúpili žiaci Petra Kováčiková v kategórii 8.ročník a Vincent Hlaváč v kategórii 7.ročník
Krajské kolo 2.4.2014
- z našich žiakov dosiahol veľký úspech Vincent Hlaváč víťazstvom vo svojej kategórii a postupom na celoslovenské kolo, ktoré sa uskutoční 9.-10.5. 2014 v Prešove – blahoželáme !!!
Podrobné výsledky si môžete pozrieť na: http://www.minv.sk/swift_data/source/verejna_sprava/obu_trencin_skolstvo/2013/sutaze/predm_olymp/2014_GO_ZS_vysledkove_1.pdf
Mgr. Roman Less
Trojka – jazykovka alebo Nomen – omen
Trojka – jazykovka alebo Nomen – omen
Neviem, koľko škôl má svoju hymnu, ale tá naša má. V Novom Meste nad Váhom nás poznajú ako „trojku – jazykovku“ a táto prezývka je aj refrénom spomínanej piesne. Poukazuje na zameranie školy na vyučovanie cudzích jazykov.
A práve v tejto súvislosti som si v posledných dňoch viackrát spomenula na jednu udalosť z čias vysokoškolského štúdia.
Vo štvrtom ročníku som strávila jeden semester na univerzite v Krasnodare a istý čas som prežila aj v Moskve, kde som písala diplomovku. Bývala som tu u kamáratky, ktorá mi raz spontánne povedala: „Региночка, абсолютно не слышно, что ты не Русская.“ Áno, v tom čase som bola v ruštine ponorená až po uši – na prednáškach a seminároch, na internáte, počas výletov, v obchodoch, všade. Táto skúsenosť ma presvedčila, aké dôležité je mať pri štúdiu cudzieho jazyka bezprostredný kontakt s ľuďmi, pre ktorých je daná reč materinskou rečou. Vtedy ju nasávame úplne podvedome a bezbolestne v celej jej komplexnosti spolu s gramatikou, intonáciou, prízvukom, syntaxou, slovnou zásobou i štylistikou.Naši žiaci nemajú veľa príležitostí dostať sa do anglicky hovoriaceho prostredia. Preto sme sa rozhodli už po tretí raz pozvať na školu rodených anglicky hovoriacich lektorov z košickej jazykovej školy Sidas a ponúknuť deťom týždeň strávený výlučne s angličtinou.
A tak k nám postupne prišli Ali z USA, Daniel zo Škótska, Robert z Walesu a nakoniec Caroline z Londýna. Hneď bolo cítiť, že každý z nich mal rád svoju prácu a snažil sa odovzdať deťom čo najviac zo svojho bohatstva. A každý po svojom, podľa svojej letory, štýlu i skúseností. Hravou aj súťaživou formou sa deti venovali slovnej zásobe a gramatike, ale najväčšou pridanou hodnotou bola každodenná komunikácia v angličtine. Najmä plaché a občas zablokované typy detí potrebujú takýto kontakt s „originálnym“ jazykom, aby sa presvedčili, že mu sami aj rozumejú a dokážu sa ním dohovoriť.
Ďalšou pridanou hodnotou bola výmena lektorov, ktorí pracovali raz s jednou, raz s druhou skupinou žiakov. Porozumenie v cudzom jazyku si totiž vyžaduje cibrenie sluchu. Žiaci čoskoro zistili, že angličtina Škóta nie je celkom identická s angličtinou Welšana a že americká angličtina má tiež svoje špecifiká. Nuž a po tejto lekcii z receptívnej zručnosti - počúvania - môže nasledovať precvičovanie ďalšej, tentokrát produktívnej zručnosti - hovorenia. Toto si vyžaduje veľa tréningu, imitovania, neustáleho napodobňovania.
Tretia pridaná hodnota pripadla nám, učiteľom angličtiny. Kto mal záujem a voľnú hodinu, mohol sa prísť pozrieť na vyučovanie lektorov, porozprávať sa s nimi, využiť príležitosť osobného kontaktu s kvalitnou angličtinou, podeliť sa o odborné skúsenosti alebo len čisto ľudsky priblížiť sa k človeku, ktorý je tu cudzincom a naším hosťom. Nakoniec, ani my, učitelia cudzích jazykov, nemáme v každodennej pedagogickej práci veľa príležitostí na kontakt s rodenými anglicky hovoriacimi kolegami. Navyše, snaha udržať alebo vylepšiť si svoju jazykovú úroveň nás stojí nemalú časovú i finančnú dotáciu.
A po štvrté – pridanou hodnotou bol aj pohľad lektorov na naše deti. Boli spokojní so slovnou zásobou i gramatikou. Chovanie žiakov označili niektorí priam za vynikajúce. Zaregistrovali však medzi nimi viacero tichých či nepriebojných detí, ktoré potrebujú impulz s odvahou a bez obáv vhupnúť do angličtiny a aktívne ju používať. To, na čom by sme mali dôslednejšie popracovať, je práve vyššie spomínaná výslovnosť a prízvuk. Časkokrát od nich závisí porozumenie či neporozumenie v komunikácii a nakoľko nemajú presné zákonitosti, osvojíme si ich len tréningom, počúvaním, konverzáciou a vytrvalou praxou. I takou, akou bola práve táto.
A čo na to deti?
„Active English Week sa mi veľmi páčil. Keby bola taká možnosť, určite by som išla aj na budúci rok. Oveľa lepšie teraz rozumiem aj na hodinách, keď počúvame CD. A myslím, že aj moja výslovnosť sa mi zlepšila J“. Šiestačka Anetka
„Hodiny boli niekedy zábavné, inokedy náročné. Ali bol hravý, Robert kládol viac dôraz na gramatiku. Som rada, že teraz viac rozumiem. Rada by som sa takého kurzu zúčastnila aj na budúci rok.“ Karin, ôsmačka
„Myslíme si, že Active English Week nám dal veľa do života. Pomohol nám zlepšiť výslovnosť i gramatiku. U lektorky sme počuli pravú anglickú výslovnosť a učili sme sa rozllišovať anglickú a americkú angličtinu. Učenie sme striedali so zábavnými hrami. Boli by sme rady, keby sa nám naskytla príležitosť ísť na ďalší Active English Week J“. Siedmačky Vivushka @ Dodushka @ Emushka
„Počas tohto týždňa sme sa so zahraničnými lektormi učili formou hier slovnú zásobu i gramatiku. Pri nich sme si precvičili správnu výslovnosť. Týždeň zožal u žiakov úspech a ak bude takáto možnosť aj na budúci rok, žiaci ju určite neodmietnu.“ Nina a Terezka, siedmačky
Pre každú skupinu to bol síce len týždeň, ale bol to intenzívny Active English Week. Poďakovanie zaň patrí vedeniu školy, že ho umožnilo, kolegyniam angličtinárkam, ktoré mali na starosti celý jeho chod, a taktiež ostatným kolegom, ktorí sa prispôsobili zmenám vo vyučovaní.
Vraví sa, že znalosť každého cudzieho jazyka je vstupnou bránou do okolitého sveta, a my sme radi, že naša trojka - jazykovka ju týmto podujatím tiež trocha pootvorila.
Mária Adamčíková
Rétorická Lubina
V okresnom kole súťaže v rétorike 4. 4. 2014 našu školu reprezentoval Lukáš Šnábel z VIII. A a Aneta Močková zo VI. A. Aneta Močková vyhrala prvé miesto v I. kategórii a postúpila do krajského kola v Uhrovci.
Dejepisná olympiáda
Dňa 1. 4. 2014 sa v Trenčíne uskutočnilo krajské kolo Dejepisnej olympiády. Našu školu reprezentovala žiačka Dominika Kolníková z IX.C, ktorej blahoželáme ako úspešnej riešiteľke.
Mgr. Zuzana Skrúcaná
Rodičovské združenie
Vážení rodičia,
pozývame Vás na triedne rodičovské združenia, ktoré sa uskutočnia 7. apríla 2014 o 16. 00 hodine.
Marcové čítanie v II. A
V tomto roku sa marec v našej II. A triede začal netradične. Žiaci spolu s pani učiteľkou vymysleli projekt: Marcové čítanie s oteckom a dedkom. Marcové rána nám spríjemňovali naši oteckovia a dedkovia, ktorí nám prišli čítať rozprávky. Bol to pre nás veľký zážitok, ale aj ponaučenie, že dospelí muži radi čítajú deťom. Všetci žiaci si urobili čitateľské denníky, ktoré dotvorili vlastnými ilustráciami.
Do galérie Marcové čítanie v II. A boli pridané fotografie.
Turistické inšpirácie
Projektové vyučovanie v VI. B
V šiestom ročníku je jednou z tém na občianskej náuke téma Región, v ktorom žijem.
Pre každý región sú typické zvláštnosti, špecifiká v spôsobe obživy, ale aj v ľudových odevoch, piesňach, obydliach, tradíciách, ktoré sú základom regionálneho povedomia a pocitu hrdosti ich obyvateľov.
V Trenčianskom samosprávnom kraji sú mnohé zaujímavosti, ktoré by sme mohli turistom ponúknuť, ale aj navzájom sa inšpirovať.
Žiaci VI. B si pripravili projektové vyučovanie na tému Turistické inšpirácie v našom regióne.
Predstavili Čachtický hrad, Bojnice, Moravské Lieskové, Kálnicu, Javorinu, Považský hrad, Beckov,
ale i 7 divov Trenčianskeho samosprávneho kraja. O fantázii, snahe ako i vedomostiach vás presvedčí fotodokumentácia, ale aj natočené video.
Mgr. Beáta Ondrišáková
Obvodné kolo súťaže v prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín
V obvodnom kole Hviezdoslavovho Kubína nás úspešne reprezentovali títo žiaci:
Samuel Kuchta - 1. miesto, Júlia Miklášová - 3. miesto, Terézia Majtánová - 3. miesto s postupom do okresného kola, Marek Kubica - 2. miesto s postupom do okresného kola, Klaudia Halaňuková - 1. miesto, Anna Irena Janitová - 1. miesto.
Testovanie 9
V stredu 12. marca sa uskutoční Celoslovenské testovanie deviatakov.
Podpora profesijnej orientácie žiakov základnej školy
Naša škola patrí medzi 49 základných škôl, ktoré sú zapojené do národného projektu Podpora profesijnej orientácie žiakov základnej školy na odborné vzdelávanie a práca s talentmi. Prínosom projektu nie je len materiálne vybavenie odborných učební chémie, biológie, technickej výchovy a fyziky, ale aj možnosť našich žiakov overiť si svoje vedomosti a zručnosti v súťažiach na celoslovenskej úrovni. Doteraz nás úspešne reprezentovali v Bratislave na súťažiach Škola mojej profesie v rybárstve, aranžovaní kvetov, úprave digitálnej fotografie, poznávaní autosúčiastok, v elektronike a v zhotovovaní vtáčej búdky a spolu so študentmi SOŠ Bzinská aj na súťaži ZENIT v Banskej Bystrici. V tomto období sa pripravujú na základoškolskú odbornú činnosť v odbore Optika a Vodné hospodárstvo.
PaedDr. Marta Viteková, riaditeľka školy
2 % z dane
Vážení rodičia a priatelia školy,
pomôžte nám skvalitniť výchovno-vzdelávací proces na škole darovaním 2% z dane!
Zákon Vám umožňuje darovať 2 % zo svojich daní z príjmov. Tento dar Vás nič nestojí, pretože daň by ste inak odviedli štátu. Vaše 2 % pre nás znamenajú prejavenie dôvery a podporu v rozvíjaní našich aktivít v prospech Vašich detí. Využite možnosť rozhodnúť o Vašich 2%!
Vybíjaná dievčat - okresné kolo
Dňa 12.12. 2013 mladšie žiačky našej školy, dát. nar.1.9.2001 a mladšie, vyhrali oblastné kolo vo vybíjanej na Starej Turej a postúpili do okresného kola, ktoré sa konalo na ZŠ Odboráska ul. Novom Meste nad Váhom dňa 12.2.2014.
Okrem našich dievčat do okresného kola postúpili ešte ZŠ Lúka, ZŠ Sv. Jozefa a ZŠ Odborárska. Hralo sa systémom každý s každým, z troch zápasov sme dva vyhrali a jeden prehrali.
Konečné poradie: 1.ZŠ Odborárska, 2.ZŠ Nálepkova, 3.ZŠ Sv. Jozefa, ZŠ Lúka
Našu školu reprezentovali: Nikola Uhrová 6.B, Vanessa Valušiaková 6.C, Alexandra Krupová 6.C, Emília Jeřalová 6.C, Michaela Topolčányová 6.B, Ema Balajová 6.C, Lenka Sedláková 5.B, Lenka Švehlová 6.A, Katarína Jeřalová 6.B, Monika Petrovičová 6.C, Aneta Krajňanská 6.B, Viktória Drgová 6.C, Nikola Kovačovicová 6.B.
Mgr. Roman Less
Celoštátna súťaž ZENIT ZŠ
V rámci vyučovacieho predmetu technika žiaci reprezentovali našu školu v celoštátnej súťaži ZENIT ZŠ, ktorá sa konala 7. a 8. februára 2014 v Banskej Bystrici. David Sedláček z VIII. A sa v kategórii Strojárstvo umiestnil na 4. mieste zo 14 súťažiacich. Martin Valo z V. B v kategórii Tvorba web stránky obsadil 7. miesto.
Mgr. Ľubica Valová
Karneval
Oznamujeme všetkým "maskám", že je najvyšší čas chystať si nové karnevalové kostýmy.
Stretneme sa 28. 2. 2014 v telocvični.... Tešíme sa na princezné, vodníkov, bojovníkov, zvieratká, ...ale i na ďalšie originálne masky.
Rodičovské združenie pre deviaty ročník
Dňa 3. marca 2014 o 16. 00. hod. sa bude v školskej jedálni konať rodičovské združenie s účasťou zástupcov stredných škôl v okrese Nové Mesto nad Váhom. Rodičia dostanú informácie o možnostiach štúdia na stredných školách.
Jarné prázdniny
Jarné prázdniny začínajú 17. februára a končia 21. februára 2014. Začiatok vyučovania po prázdninách je 24. februára.