Zo Zeme do tajomných diaľav kozmu
Tri, dva, jedna, štart. Motory bláznivo hučia, plamene šľahajú a my opúšťame našu rodnú planétu Zem. Niektorí zo žiakov ju milujú zo všetkých planét najviac, a tak v ich pracovnej dielni počas dištančného vzdelávania vznikli práve netradičné pohľady na našu modrú a fascinujúcu planétu Zem. Fantázii sa medze nekládli a Zem v tvare gule dostávala častokrát pútavé podoby. A aby sme boli matematicky presní, Zem až tak stopercentne guľatá nie je. Sploštenia, ak sa dajú vôbec nazvať jemné, jej predurčili presnejší názov, ktorý až tak bežný a známy nie je. Naša Zem je typický geoid. Ale podstatné boli podoby Zeme, ktoré moji šikovní žiaci vytvorili. Zrkadlila sa na nich Afrika, pútavé boli modré oceány, nezabudli sme ani na Austráliu a ďalšie svetadiely. Naštartovaná raketa však predurčila ďaleké ciele. Nielen v našej galaxii. A podľa planét, ktoré sme navštívili, sme pravdepodobne ako prví v histórii leteli rýchlejšie ako svetlo. Doteraz sa to nikomu nepodarilo a určite tak skoro ani nepodarí, ale na prekonanie neprekonateľných vzdialeností tisícov svetelných rokov sme sa museli pohnúť naozaj rýchlo. Aby sme videli aj tie najtajnejšie zákutia vesmíru.
Objavili sme nové planéty
Chlapci i dievčatá zaznamenali vo svojich vymodelovaných výrobkoch Saturn a Jupiter, okolo ktorých sme doslova prefrčali. V ich modeloch nechýbali typické prstence a sfarbenie charakterizujúce planéty. My sme sa však dostali predovšetkým do ďalekej ríše fantázie. Opustili Mliečnu dráhu a našu Slnečnú sústavu a vydali sa spoznávať planéty, ktoré doteraz ľudské oko nikdy nevidelo. A všetko sme, samozrejme, dokumentovali fotograficky. Mnohohodinové úsilie kozmickej výpravy skončilo úspešne. Objavili sme v najhlbšom vesmíre planéty z papieru, polystyrénu, plastelíny, plastov, nafukovacích balónov a iných materiálov a patrične ich zdokumentovali v zmenšeninách v danej mierke. Veď viete, ako dôkaz pre ďalšie generácie, že sme tam skutočne boli. Niektoré planéty mali kovový nádych, iné dýchali pestrofarebnými pohoriami týčiacimi sa do výšin. Niektoré z nich boli bez akejkoľvek šance na život, rozpálený povrch a absentujúca atmosféra boli nebezpečné. Objavili sme ale aj exoplanéty s vodou a dýchateľným ovzduším, ktoré nám raz možno poskytnú miesto na nový život. V čase, o niekoľko miliárd rokov, keď nás definitívne a navždy pohltí zomierajúce Slniečko, budú exoplanéty s vodou a atmosférou šancou na náš druhý život, Pozemšťania.
Šťastný návrat na Zem
A tak výprava splnila svoje ciele. Trojrozmerné telesá sme prelúskali aj tentokrát. Na mušku prišla neobyčajná guľa. A hoci jej detailnejšie predstavenie čaká na nás až v deviatom ročníku, pocity a základné názvoslovie z nových objavov nám tých pár rokov určite vydržia. Pozdravujeme z kozmickej výpravy a hlásime návrat na Zem. A vám, nadšencom matematiky, ponúkame pohľad na planéty, ktoré sme počas kozmickej výpravy navštívili.
PS: A na budúci týždeň čaká na Vás ďalšie matematické prekvapenie z trojrozmerných telies. Objavíme kužeľ v netradičnej podobe. Máte sa na čo tešiť a opäť sa s nami pobavte s kráľovnou všetkých vied. Matematikou...
Martin Šimovec,
váš matematikár