Napriek tomu, že dištančné vzdelávanie a vyučovanie na ceste za novými matematickými vedomosťami a schopnosťami prináša množstvo zložitých internetových nástrah, poskytuje zároveň domáci priestor a zvýšené množstvo hodín v pohodlí činžiakov či rodinných domov na matematické aktivity, na ktoré v bežnom vyučovaní s rozvrhom prešpikovaným množstvom rozličných hodín nabitých v tradičnom školskom rozvrhu nie je čas.
Objavili sme matematický svet pyramíd
A tak sme sa počas dvoch školských rokov, počas ktorých nás prenasledoval koronavírus, začali pohrávať s matematickým priestorom a trojrozmernými telesami, ktoré ponúkajú nekonečné priehrštie nepoznaného. Síce dlhodobo na diaľku, ale o to intenzívnejšie s roztváraním plnej noše dobrých nápadov s fantáziou bez hraníc. V rámci spoznávania štvorbokých ihlanov sme teraz už so žiakmi 6. A a 6. B navštívili imaginárne aj horúci a exotický Egypt a jeho stavby z dávnej histórie. Veď ihlan je po anglicky pyramid, a tak sme sa dostali priamo na povrch i do útrob unikátnych stavieb ponúkajúcich nekonečnú sféru nepoznaného priamo v našich domácich priestoroch. Spojili sme matematiku s históriou, záhady dejín našej planéty a dejín matematiky do kompaktného celku symbiózy dávneho a moderného sveta.
Slovenské prvky na egyptskej architektúre
Okrem toho, že nám pyramídy priblížili nové matematické pojmy povrch a objem ihlanov, pomohli nám rozvíjať svoju žiacku fantáziu, ktorej majú moji šiestaci naozaj dostatok s neutíchajúcimi zásobami inšpirácií. So stále pribúdajúcimi novými nápadmi z dielne nastupujúcej matematickej generácie sme nekonečné množstvo stien pyramíd pokryli námetmi, za ktoré by sa určite nehanbil ani sám Tutanchamón, faraón z 18. dynastie. Mimochodom, mal zaujímavé aj trónne meno - Nebcheprure a bol jedným z mála faraónov, ktorého hrobka sa našla nevykradnutá. Exotické zvieratá, romantický východ Slnka, množstvo hieroglyfov a symbolov spojených so životom faraónov a dokonca aj slovenské námety v podobe Kriváňa či čarovných domčekov ľudovej kultúry z Čičmian na egyptských megalomanských projektoch. Na pyramídach v našej dielni ožili levy, žirafy, ťavy, ale aj originálne ornamenty či neodmysliteľné sfingy a množstvo iných kresieb a námetov. Veľká pyramída v Gize si tak na diaľku zasúťažila so slovenskou architektúrou v Čičmanoch.
Nové matematické objavy na vás ešte čakajú
Aj touto cestou sa chcem mojim šiestakom zo 6. A a zo 6. B poďakovať za množstvo príjemných chvíľ, ktoré či už v dištančnom alebo prezenčnom vyučovaní už druhý rok spolu prežívame pri odkrývaní matematických tajomstiev a príjemných záhad na ceste za poznaním doteraz nepoznaného. A čaká vás matematických objavov naozaj ešte veľmi veľa. Je sa na čo tešiť. A v tejto chvíli sa spoločne potešme pohľadom na pyramídy od terajších žiakov zo 6. A a 6. B triedy.
PS: A komu sa naše práce dnes zapáčili, o týždeň vám prinesieme ďalší horúci matematicko - historický bonus. Tentokrát v našich cestičkách za matematikou a starými dejinami zavítame až pod legendárnu grécku Akropolu. Ako sa dá spojiť učivo o valcoch s gréckou mytológiou uvidíte opäť na našich žiackych excelentných výtvoroch.
Martin Šimovec,
váš matematikár