Finančná gramotnosť je schopnosť využívať poznatky, zručnosti a skúsenosti na efektívne riadenie vlastných finančných zdrojov s cieľom zaistiť celoživotné finančné zabezpečenie seba a svojej domácnosti.
Zvyšovanie informovanosti žiakov v oblasti finančnej gramotnosti je jednou z hlavných úloh výchovno - vyučovacieho procesu na základných a stredných školách. Táto téma je obsiahnutá v učebných osnovách všetkých predmetov.
V občianskej náuke v deviatom ročníku je tejto problematike venovaný tematický celok Peniaze a banky. Cieľom je zamerať sa na využitie inovatívnych metód a prostriedkov pre sprostredkovanie čo najväčšieho množstva informácií a zvýšenie finančnej gramotnosti žiakov.
Pri téme Peniaze žiaci vytvárajú prezentácie a projekty:
- História a vznik peňazí
- Naša mena od roku 1918 do r.2009
- Prijatie eura
- Krycie znaky na eurobankovkách
Naši žiaci navštívili Národnú banku Slovenska v Bratislave. Absolvovali prednášku o činnosti Národnej banky, o systéme fungovania bankového systému na Slovensku a v Európskej únii, prezreli si výstavu eurobankoviek a vývoj peňazí z historického hľadiska.
Navštívili i Európske informačné centrum. Cieľom a poslaním Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku je priblížiť slovenským občanom históriu, štruktúru, činnosť a fungovanie Európskeho parlamentu. Oboznámiť ich nielen s rozhodnutiami Európskeho parlamentu, ale i s tými, ktoré prijíma spolu s inými inštitúciami Európskej únie. Zopakovali si informácie o Európskej únii a zasúťažili si.
Pri téme Banky a iné finančné inštitúcie okrem teoretických informácií na vyučovacej hodine pracovali žiaci na internete, riešili testy a absolvovali prednášku s riaditeľkou UNICREDIT BANK v Novom Meste nad Váhom p. Ing. Brezovskou, finančným poradcom OVB p. Romanom Uhreckým a pripravili si Veľtrh bánk.
Na „Veľtrhu" predstavovali jednotlivé banky a finančné inštitúcie v našom meste a ich produkty , ktoré poskytujú pre klientov a zamerali sa hlavne na deti a mládež.
Najskôr si po skupinkách rozdelili jednotlivé banky nachádzajúce sa v našom meste, navštívili príslušnú banku, sústredili potrebný materiál a informácie o danej banke a naučili sa tieto informácie. Na hodine občianskej náuky sa konal Veľtrh bánk, kde predstavili tieto banky svojim starším spolužiakom zo SOU Weisseho v Novom Meste nad Váhom.
V závere by som sa chcela poďakovať p.Ing.Brezovskej, riaditeľke UNICREDITBANK v Novom Meste nad Váhom a p.Romanovi Uhreckému z OVB v Novom Meste nad Váhom za ochotu a sprostredkované informácie o bankovom systéme.
Spolupráca s SOU na ulici Weisseho v Novom Meste nad Váhom
V tomto školskom roku sme začali v rámci OBN so spoluprácou so SOU na ulici Weisseho v našom meste. Žiaci 9.ročníka sa zúčastnili workshopov zameraných na zakladanie a fungovanie študentských spoločností a finančnú gramotnosť.
Mgr. Beáta Ondrišáková
Článok zo stránky SOU.
V rámci spolupráce so základnými školami v regióne sa zrodila v škole dobrá myšlienka – ukázať žiakom základných škôl praktickú výuku odborných predmetov a týmto spôsobom im priblížiť remeslá a služby. Naša stredná škola začala spoluprácu so Základnou školou na ulici kpt. Nálepku v Novom Meste nad Váhom.
Tentokrát sa do spoločných aktivít žiakov základnej školy v rámci predmetu náuka o spoločnosti zapojila pani učiteľka Mgr. Beáta Ondrišáková. 10. marca 2015 sa žiaci deviateho ročníka a naši študenti stretli už tretíkrát na pôde našej školy. Študenti II.AW triedy, študijného odboru obchodná akadémia, si pripravili krátke prezentácie z predmetu finančná gramotnosť, v ktorom pracujú v programe „Viac ako peniaze“. Zaujímavé boli témy ochranné prvky eurobankoviek, ktoré konkrétne banky sa nachádzajú v našom meste, aké príjmy a výdavky majú študenti, ich rodičia a iné.
Na predchádzajúcom stretnutí v mesiaci október im študenti III.BW triedy, ktorí pracujú v študentskej spoločnosti CHIC, ukázali fungovanie študentskej spoločnosti, ich výrobky, prezentovali svoje aktivity a víziu spoločnosti na ďalšie obdobie.
Naša spolupráca nekončí. Mgr. Ondrišáková pozvala našich študentov na prezentáciu žiakov deviateho ročníka - „veľtrh bánk“. Účasť sme im s radosťou potvrdili.
Zhodnotenie Veľtrhu .
Žiaci 9. ročníka, predstavili študentom II.AW triedy, študijný odbor obchodná akadémia, jednotlivé banky a ich produkty.
Na záver mali študenti našej školy vyhodnotiť, ktorá prezentácia bola najlepšia. A tu nastal problém, lebo všetci žiaci boli vynikajúci, vynaložili maximálne úsilie – tak koho určiť ako víťaza? Študenti sa dostali do pozície učiteľa a zistili, že hodnotiť a zdôvodniť svoje rozhodnutie je naozaj náročné. Nakoniec sme určili tri prvé miesta a ostatní skončili ako druhí. Nechceli sme žiakov demotivovať, lebo naozaj sa veľmi dobre pripravili.
Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu s touto základnou školou.
Ing. Ivana Šimovcová
vyučujúca finančnú gramotnosť