Janua linguarum reserata
Tieto slová mi prišli na myseľ, keď som počas prípravy exkurzie do City University v Trenčíne surfovala po našom školskom webe. Ak si ho pozorne prezriete, na hlavnej stránke vpravo dolu uvidíte logo školy a pri ňom nápis Brána jazykov otvorená. Takto nazval Jan Amos Komenský jednu zo svojich kníh, pravdaže, po latinsky.
Bola to už tretia skupina našich ôsmakov a deviatakov, ktorá sa vybrala na návštevu Vysokej školy manažmentu v Trenčíne. Cieľom návštevy je vždy ponúknuť deťom možnosť kontaktu s rodenými anglicky hovoriacimi pedagógmi a na vlastné oči vidieť, akú dôležitú úlohu zohráva znalosť cudzieho jazyka – bez ohľadu na zvolený študijný odbor.
Táto univerzita má okrem slovenského študijného programu aj anglický. A práve toto je príležitosť pre deti počuť dobrú angličtinu, presvedčiť sa o potrebe cudzieho jazyka pre vysokoškolské štúdium i pre život, spoznať samého seba – svoju pohotovosť, či obavy z komunikácie, radosť z toho, že som porozumel, či mrzutosť, že to ešte nie je ono, že mám strach, napríklad z rodeného Angličana.
Začali sme prehliadkou univerzitnej knižnice s anglickým sprievodným slovom pani knihovníčky. Deti si mohli polistovať v anglických periodikách, prezrieť si ponuku videí a DVD.
Potom nás prijal dekan City Uni David Griffin M.A. Našiel si čas, aby našim školákom porozprával o univerzite, o sebe, rodine a záujmoch, o živote v rodnej Kanade i na Slovensku. Hoci jeho študenti sú vysokoškoláci, dokázal sa prispôsobiť svojim návštevníkom, ich mysleniu, jazykovej úrovni i záujmom. A tak sme sa dozvedeli, ako sa povie po „kanadsky“ pletená vlnená čiapka; zistili sme, že pán dekan Griffin pozná hokejistu Zdena „Čáru“; že vie výborne imitovať výslovnosť angličtiny z rôznych oblastí Ameriky; že „trošku“ rozumie po slovensky a že vie, čo sú halušky, alebo kde sa nachádza Záhorie.
Jeho monológ sa postupne menil na dialóg. Prví odvážlivci povzbudili ďalších položiť mu otázku, či odpovedať na tie, ktoré kládol on. Klaudia s Natáliou krátko predstavili našu školu a Lukáš vzal do ruky gitaru, prekonal trému a po anglicky zaspieval jednu pieseň zo svojho repertoáru. Mr Griffin sa úprimne potešil aktivite detí a Lukáša pochváli za výbornú angličtinu. Pri rozlúčke nás povzbudil slovami: Read as much as you can. Čo najviac čítajte.
Toto sú cenné zážitky, keď dieťa zistí, že rozumie a že ten cudzí jazyk hrá istú zmysluplnú úlohu v živote. Naše pasívne jazykové vedomosti sú vždy ďaleko vpredu pred aktívnymi. Tie sa rozvíjajú len priamym kontaktom s jazykom. A toto je úlohou nás – učiteľov – dať si tú námahu (veď čo nič nestojí, za nič nestojí) a ponúknuť svojim žiakom takýto kontakt .
Cestou domov sme sa na návrh pani učiteľky Gulačovej zastavili pod trenčianskou hradnou skalou a pozreli si nápis, ktorý má neuveriteľných 1835 rokov. Tiež je v latinčine. Tá mala celé stáročia podobnú zjednocujúcu úlohu akú má dnes angličtina v oblasti techniky, vedy i kultúry, alebo francúzština v diplomatickom styku. Ktovie, možno dnes by Jan Amos Komenský povedal našim žiakom to isté, čo im opakujeme my: učte sa cudzie reči. Sú bránou k poznaniu. Nenechajte ju zavretú. Janua scientiae reserata.
PaedDr. Mária Adamčíková