V novembri 2014 sa vybraní žiaci našej školy zúčastnili testovania zo slovenského jazyka a matematiky. Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) určil pre toto testovanie žiakov 5. B. Výsledky našich piatakov sú v porovnaní s celoslovenským priemerom vynikajúce.
V slovenskom jazyku dosiahli 70,0% (celoslovenský priemer 57,4%), v matematike bol priemer 66,1% (celoslovenský priemer 55,5%).
Mimoriadne vysokú úroveň schopností preukázali piataci najmä v čítaní s porozumením, v literárnej výchove, v počtových výkonoch s číslami a v logike.
Podrobnejšie informácie a prehľady výsledkov sú v priložených dokumentoch.
Uspesnost_ziakov_v_teste_z_pohladu_skoly.pdf
Uspesnost_ziakov_v_teste_z_pohladu_skoly-1.pdf
Novinky
NÚCEM zverejnil výsledky testovania piatakov, naši žiaci obstáli výborne
Karneval
Do galérie Karneval boli pridané fotografie.
Oznam pre rodičov
Prosíme rodičov, aby vzhľadom na čistenie skriniek počas jarných prázdnin, v piatok 13. 2. vyprázdnili deťom skrinky. Prázdne skrinky zostávajú otvorené, aby bolo možné ich vyčistiť. Ďakujeme.
Oznam Rady rodičov
Z dôvodu nezverejnenia čerpania finančných prostriedkov získaných z 2% dane z príjmov za rok 2013 v Obchodnom vestníku pre rok 2015 nemôže byť RZ prijímateľom 2% dane z príjmov.
V nasledujúcom roku 2016 sa budeme opäť uchádzať o Vašu priazeň a radi príjmeme 2% dane z príjmov.
Ďakujeme za pochopenie.
Zenit ZŠ
V dňoch 3. – 4. februára 2015 sa žiaci 9. A David Sedláček a Marián Mišurec zúčastnili celoštátnej súťaže Zenit v strojárstve a webdizajne, ktorá sa konala v SOŠ Pod Sokolicami 14 v Trenčíne. Súťažili v tíme so študentmi SOŠ Bzinská 11, Nové Mesto nad Váhom. V kategórii Webdizajn sa tím Marián Mišurec a Jozef Hruška umiestnil na peknom 2. mieste. V kategórii Strojárstvo sa David Sedláček a Andrej Fraňo umiestnili na 6. mieste.
Mgr. Ľubica Valová
Jarné prázdniny
Jarné prázdniny nám tento rok pripadajú na školský týždeň od 16. 2. 2015 do 20. 2. 2015. Prajeme Vám, aby ste ich strávili v zdraví a pohode. V škole sa opäť stretneme 23. 2. 2015.
Karneval
Na známosť sa všetkým dáva,
mimoriadne šťastná správa.
Chystajte si masky, šaty, kostýmy,
do našej telocvične vyberte sa s nimi.
Piatok trinásteho pre nás nešťastným nebude,
na tohtoročnom karnevale zábavy dosť bude.
Vítané sú víly, sovy, vítaní sú princovia,
ježibaby, múmie, šašovia i nindžovia.
Tešíme sa na Vás 13. februára o 9.00 v telocvični ZŠ.
Zober loptu, nie drogy
V novom roku sme nezaháľali a opäť sme zapojili deti v ŠKD do pohybových aktivít vrámci projektu Zober loptu,nie drogy! Naši tretiaci a štvrtáci si zahrali obľúbenú vybíjanú. Poďakovanie patrí p.uč. Sokolovej, ktorá nám zápasy odpískala. Nepotrvá dlho a zahráme si znovu.
Šachový turnaj
Po odovzdaní vysvedčení v piatok 30. januára sa v IX. C konal fašiangový šachový turnaj. Triedne kolo vyhral Roman Less. Druhé miesto získal Patrik Jacola a na treťom mieste sa umiestnil Samuel Lobík. Turnaja sa zúčastnili všetci žiaci triedy.
RNDr. Renáta Hlavatá, triedna učiteľka
Lyžiarsky kurz 2015 Jasenská dolina
Do galérie Lyžiarsky kurz 2015 Jasenská dolina boli pridané fotografie.
Pohľad späť
Rusi majú jeden krásny zvyk: keď odchádzajú na dlhšiu cestu, zložia kufre na zem, posadajú si, zmĺknu, stíšia sa, v pokoji sa ešte raz poobzerajú okolo seba a skontrolujú všetko potrebné. Až potom vstanú, zoberú batožinu a vykročia.
Aj ja som teraz v podobnej situácii a začínam rozumieť múdrosti tohto starobylého zvyku. Dobré je obzrieť sa dozadu, potichu pozbierať v pamäti čriepky a vyskladať z nich takmer trinásťročnú mozaiku. Celá – až na pár kamienkov – je v angličtine.
Niekedy sa mi zdalo, že stagnujem, inokedy – že tá moja práca sa hádam ani nerentuje, ale potom prišli aj svetlé okamihy. Žiačik ma v meste pozdravil a prihovoril sa po anglicky. Iný sa tiež zaľúbil do cudzieho jazyka ako ja. Potešili ma vianočné či novoročné pozdravy od mojich žiakov v angličtine. Alebo sa nám darilo na olympiáde.
No nebolo to len o vyučovaní. Učiteľská práca bola aj o spoznávaní samej seba, o prijímaní mojej cholerickej povahy, o prijímaní detí s ich vlastnými letorami, vrtochmi i problémami. Možno jedným z mojich „olympov“ v tomto smere bolo zachovanie rozvahy, keď mi dieťa do očí klamalo. Usvedčila som ho, ale nezlomila nad ním palicu. Celý incident zostal len medzi nami a ja som zachránila našu vzájomnú krehkú dôveru pretrvávajúcu podnes.
Raz v júni prišla pracovná ponuka z inej školy, o akej som dlhšie snívala. Bol tu však už môj prísľub triednictva na našej škole, a tak som zostala. Niečo som obetovala, ale ešte viac získala – päť rokov zbližovania sa s triedou, riešenia konfliktov a problémov, hľadania si cesty k sebe, spoločného cestovania, občas náročného prehrýzania sa cez učivo, prekonávania rezistencie... Pochopila som, že tieto školské deti máme „zapožičané“ na nejaký čas, aby sme ich potom nechali ísť vlastným smerom. A verili, že strom raz prinesie nejaké ovocie.
Súčasťou mozaiky sú aj poznávacie cesty do Viedne či Schlosshofu. Deti tu trénovali nemčinu aj angličtinu a presviedčali sa o zmysluplnosti štúdia jazykov.
Spomínam si na návštevu trnavskej jazykovej školy Harmony s krátkym výukovým programom pre našich žiakov. Pekne nás prijali aj na bilingválnej škole Futurum i v City University v Trenčíne.
Nezabudnem ani na objavnú skúsenosť po jednom predstavení Divadelného centra z Martina, ktoré bolo v angličtine. Keď sme sa o ňom rozprávali na najbližšej hodine, ukázalo sa, že najviac mu porozumel Andrej, ten trojkár až štvorkár! Gramatika ani testy mu veľmi nevoňali, ale keď bolo treba, tak svoje získané vedomosti dokázal prakticky zužitkovať. A o to vlastne ide.
V rámci týždňa aktívnej angličtiny k nám viackrát prišli anglickí a americkí lektori a našim deťom doniesli so sebou príchuť tej „pravej orechovej“ angličtiny. Počas jazykových seminárov navštívili našu školu aj kolegovia angličtinári a ruštinári z iných škôl a my sme mali možnosť podeliť sa o svoje skúsenosti a nechať sa inšpirovať inými učiteľmi. Toto sú zážitky, ktoré by neboli možné bez spolupráce nás – kolegýň jazykárok. Za toto všetko patrí vďaka im ako aj podpore zo strany vedenia školy – najmä bývalej pani riaditeľke Marte Vitekovej, ale aj novému vedeniu s pani riaditeľkou Želkou Halákovou.
Každý príhovor by mal vyčerpať tému, nie však čitateľa. A tak na záver už len posledný akord. Nie je pózou, ani bezduchou frázou – myslím ho celkom vážne. Vo chvíli, keď si beriem svoj zbalený kufor, sa chcem za spoločné roky spolupráce poďakovať vám všetkým – kolegom, zamestnancom školy i žiakom. Thank you and God bless you.
With love,
Mária Adamčíková, your English teacher
Naša škola organizovala okresné kolo súťaže Šaliansky Maťko
Dňa 21. januára 2015 sa uskutočnilo okresné kolo postupovej súťaže Šaliansky Maťko. Súťaž organizovala naša škola v spolupráci s MO MS a MsKS v Novom Meste nad Váhom. V prednese slovenských povestí preukázali žiaci 2. – 7. ročníka ZŠ schopnosť tvorivo interpretovať texty a svojím prejavom upútať nielen odbornú porotu, ale aj hostí. Našu školu reprezentovala Anna Janitová, žiačka V.C triedy, ktorá sa umiestnila na 2. mieste v II. kategórii a Klaudia Halaňuková zo VI.B, ktorá po minuloročnom víťazstve získala v tomto ročníku 3. miesto v III. kategórii. Srdečne blahoželáme!
Mgr. Martina Krupová
Zápis detí do 1. ročníka
Zápis detí (narodených od 1. 9. 2008 do 31. 8. 2009) do 1. ročníka sa na našej škole bude konať 3., 4., a 5. februára 2015 v čase od 14:00 do 17:00 hod. Na zápis si prineste rodný list dieťaťa a občiansky preukaz.
Projektové vyučovanie v 6. ročníku
V šiestom ročníku je jednou z tém na občianskej náuke téma Obec, v ktorej žijem.
Pre každú obec sú typické zvláštnosti, tradície, ale aj špecifiká v ľudových odevoch, piesňach, obydliach,ktoré sú základom povedomia a pocitu hrdosti ich obyvateľov. V Trenčianskom samosprávnom kraji sú mnohé zaujímavosti, ktoré by sme mohli turistom ponúknuť, ale aj navzájom sa inšpirovať.
Žiaci VI. B si pripravili projektové vyučovanie na tému Turistické inšpirácie v mojej obci.
Predstavili Nové Mesto nad Váhom a jeho okolie, Čachtický hrad, Kálnicu, Beckov.O fantázii, snahe ako vedomostiach vás presvedčí fotodokumentácia.
Mgr. Beáta Ondrišáková
Výberové konanie
Riaditeľka Základnej školy, Ul. kpt. Nálepku 855, Nové Mesto nad Váhom
vyhlasuje
výberové konanie na obsadenie miesta zástupcu/zástupkyne riaditeľky pre I. stupeň ZŠ,
s predpokladaným nástupom od 1. 3. 2015.
Bližšie info v prílohe: vyberove_ZRS_1.st_2015doc.doc
Šaliansky Maťko
Dňa 17. 12. 2014 sa uskutočnilo školské kolo súťaže v prednese slovenských povestí Šaliansky Maťko. Porota i súťažiaci mali možnosť vidieť zaujímavé výkony.
Ocenení boli títo žiaci:
v 2. kategórii - 1. miesto - Anna Janitová (5.c), 2. miesto - Marek Kubica (5.c), 3. miesto - Ondrej Bobocký (4.b);
v 3. kategórii - 1. miesto - Klaudia Halaňuková (6.b), 2. miesto - Natália Dvorská (6.b), 3. miesto - Jana Uherčíková (6.b) a Paulína Bačová (7.b).
Dejepisná olympiáda
Dňa 12.12. 2014 sa uskutočnila po siedmykrát dejepisná olympiáda. Súťažilo sa v štyroch kategóriách: 6.,7.,8. a 9. triedy. Do obvodného kola postupujú dvaja žiaci s najvyšším počtom bodov z každej kategórie. Úspešným riešiteľom blahoželáme.
Pytagoriáda
10. decembra sa na našej škole uskutočnilo školské kolo matematickej súťaže Pytagoriáda. S príkladmi sa popasovali žiaci tretieho, štvrtého a piateho ročníka.
Do galérie Pytagoriáda boli pridané fotografie.
Možno príde Mikuláš...
A veru prišiel! Ráno 5.decembra vítal Mikuláš s anjelikmi a čertami všetky deti prichádzajúce do školy. Pri vstupe do školy bolo veselo! Zneli i vianočné piesne a Mikuláš s anjelikmi rozdávali deťom cukríky a veselo všetkých vítali.
A keď zazvonil zvonček na prvú vyučovaciu hodinu všetko sa stále nieslo v duchu rozdeľovania darčekov. Mikuláš so svojou skupinou chodil po triedach prvého stupňa a rozdával deťom darčeky. Deti mu za odmenu zaspievali, zarecitovali a predovšetkým sľúbili, že budú veľmi dobré a budú poslúchať.
Do galérie Mikuláš boli pridané fotografie.
Návšteva City University v Trenčíne
Janua linguarum reserata
Tieto slová mi prišli na myseľ, keď som počas prípravy exkurzie do City University v Trenčíne surfovala po našom školskom webe. Ak si ho pozorne prezriete, na hlavnej stránke vpravo dolu uvidíte logo školy a pri ňom nápis Brána jazykov otvorená. Takto nazval Jan Amos Komenský jednu zo svojich kníh, pravdaže, po latinsky.
Bola to už tretia skupina našich ôsmakov a deviatakov, ktorá sa vybrala na návštevu Vysokej školy manažmentu v Trenčíne. Cieľom návštevy je vždy ponúknuť deťom možnosť kontaktu s rodenými anglicky hovoriacimi pedagógmi a na vlastné oči vidieť, akú dôležitú úlohu zohráva znalosť cudzieho jazyka – bez ohľadu na zvolený študijný odbor.
Táto univerzita má okrem slovenského študijného programu aj anglický. A práve toto je príležitosť pre deti počuť dobrú angličtinu, presvedčiť sa o potrebe cudzieho jazyka pre vysokoškolské štúdium i pre život, spoznať samého seba – svoju pohotovosť, či obavy z komunikácie, radosť z toho, že som porozumel, či mrzutosť, že to ešte nie je ono, že mám strach, napríklad z rodeného Angličana.
Začali sme prehliadkou univerzitnej knižnice s anglickým sprievodným slovom pani knihovníčky. Deti si mohli polistovať v anglických periodikách, prezrieť si ponuku videí a DVD.
Potom nás prijal dekan City Uni David Griffin M.A. Našiel si čas, aby našim školákom porozprával o univerzite, o sebe, rodine a záujmoch, o živote v rodnej Kanade i na Slovensku. Hoci jeho študenti sú vysokoškoláci, dokázal sa prispôsobiť svojim návštevníkom, ich mysleniu, jazykovej úrovni i záujmom. A tak sme sa dozvedeli, ako sa povie po „kanadsky“ pletená vlnená čiapka; zistili sme, že pán dekan Griffin pozná hokejistu Zdena „Čáru“; že vie výborne imitovať výslovnosť angličtiny z rôznych oblastí Ameriky; že „trošku“ rozumie po slovensky a že vie, čo sú halušky, alebo kde sa nachádza Záhorie.
Jeho monológ sa postupne menil na dialóg. Prví odvážlivci povzbudili ďalších položiť mu otázku, či odpovedať na tie, ktoré kládol on. Klaudia s Natáliou krátko predstavili našu školu a Lukáš vzal do ruky gitaru, prekonal trému a po anglicky zaspieval jednu pieseň zo svojho repertoáru. Mr Griffin sa úprimne potešil aktivite detí a Lukáša pochváli za výbornú angličtinu. Pri rozlúčke nás povzbudil slovami: Read as much as you can. Čo najviac čítajte.
Toto sú cenné zážitky, keď dieťa zistí, že rozumie a že ten cudzí jazyk hrá istú zmysluplnú úlohu v živote. Naše pasívne jazykové vedomosti sú vždy ďaleko vpredu pred aktívnymi. Tie sa rozvíjajú len priamym kontaktom s jazykom. A toto je úlohou nás – učiteľov – dať si tú námahu (veď čo nič nestojí, za nič nestojí) a ponúknuť svojim žiakom takýto kontakt .
Cestou domov sme sa na návrh pani učiteľky Gulačovej zastavili pod trenčianskou hradnou skalou a pozreli si nápis, ktorý má neuveriteľných 1835 rokov. Tiež je v latinčine. Tá mala celé stáročia podobnú zjednocujúcu úlohu akú má dnes angličtina v oblasti techniky, vedy i kultúry, alebo francúzština v diplomatickom styku. Ktovie, možno dnes by Jan Amos Komenský povedal našim žiakom to isté, čo im opakujeme my: učte sa cudzie reči. Sú bránou k poznaniu. Nenechajte ju zavretú. Janua scientiae reserata.
PaedDr. Mária Adamčíková